top of page
Ümmi Belgin SİLE

1968 Ankara’da dünyaya geldim. 3 Yaşına kadar Ankara’da yaşadıktan sonra babamın sağlık sektöründe olması nedeniyle zorunlu atanan görev ile Muş’a taşındık. 5,5 yaşında ilkokula gitmeye başladım ve yaşımın küçük olmasından dolayı beni kaydetmediler. Çocukluğumda 10 yaşıma kadar olan süreçte ilkokul eğitimime Muş’ta devam ederken Doğu Anadolu bölgesinin birçok ilini gezerek çocukluk anılarımda unutamayacağım ve bazen de özlemle anacağım sıcak ortamlara, değişik hayatlara şahit olduğum anılarım ile Bilecik’e taşındık. Lise yıllarımda babamın hobisi olan spor ve voleybol antrenörlüğü yapması ve desteği ile ben de teşvik etmesi nedeniyle Atletizm, masa tenisi ve Voleybol ile ilgilendim.

Ortaokul ve lise hayatımı Bilecik’te tamamladıktan sonra araştırmayı, öğrenmeyi sevme aşkım ve bitmeyen merak duygum ile Eskişehir Anadolu Üniversitesi Kimya Fakültesi’ni kazandım. Aynı yılda ailem Kocaeli’ne yerleşti ben de üniversite hayatıma ailemden ilk kez ayrılarak Eskişehir’de başladım. Öğrencilik hayatımda yaz dönemlerinde Petro Kimya, Kâğıt Endüstrisinin üretimi gibi farklı şirketlerin işletmelerinin tesislerinde bulunma şansım oldu. Üniversite hayatımda aynı zamanda sosyal etkinlik alanında Halk Dansları ve Türk Sanat müziği ile farklı etkinliklerde bulundum.

1993 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra ilk iş hayatıma Kocaeli’nde Koruma Tarım ’da Zirai İlaç Departmanında Kalite Kontrol Laboratuvarında başladım. Yaklaşık 1 yıl çalıştıktan sonra evlilik nedeniyle yıl sonunda İstanbul’a yerleştim ve halen İstanbul’da yaşıyorum.

1995 yılında Ataman İlaç Kozmetik San. Tic. A.Ş’de  Ar-Ge departmanında işe başladım. Diğer taraftan Üretim proses süreç gerçekleştirme ve Ar-Ge çalışmalarına devam ettim. Üretimin kuruluşu ve hayata geçmesiyle birlikte Üretim Müdürü olarak atandım. Diğer taraftan çok sevdiğim Ar-Ge çalışmalarına devam ettim. Çalışmalarımı hayata geçirmenin keyfini, tüketici yorumlarıyla olumlu yönde almanın mutluluğunu yaşadım.

Çalışma hayatıma devam ederken, İstanbul Marmara Üniversitesi’nde Yüksek Lisansımı Şirket Birleşmeleri ve Stratejik Yönetim tezi alanında tamamladım.

17 yıl Ataman İlaç Kozmetik’te çalışmanın ardından 2012 yılında Eczacıbaşı Tüketim Ürünlerinde Üretim Müdürü Olarak devam ettim ve 2011 Yılında Fabrika tesisinin taşınması ve kurulmasında önemli rol aldım. İlerleyen süreçte araştırma ve iletişim tarafımın daha ağır basması nedeniyle Ar-Ge ve İnovasyon alanında olmayı tercih ettim. Sırasıyla Bebek Bakım, Kişisel Bakım ve Deterjan kategorilerindeki ürün gelişimlerine katkıda bulundum ve Eczacıbaşı Ar-Ge Merkezinin kurulmasına liderlik yaptım. Bu süreçte Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Grup şirketler arasında açılan Değer İndirgeme Projelerinde, İnovasyon Ödüllerinde ve Fark Yaratanlar ’da çeşitli ödüller aldım. 

Yine bu süreçte sosyal sorumluluk projesi olarak Darüşşafaka’nın okuttuğu üniversite öğrencilerinden birkaçına mentorluk yaptım.

2019 Yılı Mayıs’ta Eczacıbaşı Tüketim Ürünlerinden ayrıldıktan sonra Koçluk ve Mentorluk eğitimlerine ilave olarak Başkent Üniversitesin ’den Bilinçli Farkındalık, NLP Eğitimi, Yaşam Koçluğu Üst Seviye ve Yönetim Koçluğu Eğitimlerini aldım. 

2020 Yılında çalışma hayatına devam etme kararımın ardından, Sapro Temizlik Ürünleri San. Ve Tic. A.Ş,’de Ar-Ge ve Yasal İşler Direktörü, İcra Kurulu Üyesi olarak çalışmaya başladım ve halen aynı kuruluşta çalışmaya devam ediyorum. Şirket bünyesinde, Amerika ve diğer Avrupa Ülkeleri’nin ürün ihtiyaçları ve Regülasyonları doğrultusunda çalışmalarıma devam ederken, şirket gelişim ve iyileştirme süreçlerine katkı sağlamaya devam ediyorum.  Kozmetik Üretici ve Araştırmacıları Derneği (KÜAD) Ailesi ile tanıştığım andan itibaren üyelikle başlamamızın ardından Yönetim Kurulunda görev alarak, Kozmetik Sektörü için, burada bulunan tüm sektör paydaşları ile proje bazında eğitimler ve çalışmalara devam ediyorum. KÜAD bünyesinde 2023 yılında Mevzuat Komitesi Başkanlığı ve yine 2023 yılında ilk kez düzenlenen KÜAD Ne Üretmeliyim Zirve Başkanlığında görev aldım ve bu sene yine Zirve Başkanlığına devam ediyorum. 2024 yılı ocak ayında Kozmetik Üretici ve Araştırmacıları Derneği (KÜAD) Başkan Yardımcısı olarak seçilerek, sektör çalışmalarına katkı sağlamaya devam ediyorum.

bottom of page