top of page
Levent KAHRIMAN - TR

7 Çocuklu güzel bir anne babanın 5. Çocuğu olarak 1979 yılında Kars’ta doğdum.

İlk çocukluğum Kars’ın bir dağ köyünde doğa ile iç içe geçti. 92 yılında taşındığımız günden beri, ne kadar ara ara ayrılsamda çok sevdiğim İzmir de yaşamımı sürdürüyorum.

1996 yılında çok isteyerek tercih ettiğim ve Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümüne girmem ile başlayan kimyagerlik yolculuğum 2007 Yılına kadar kozmetik ve deterjan sektöründe çalışarak devam etti. 2007 Yılında hep hayelim olan kendi işimi kurma düşüncem, Laber Kimya’yı kurarak hayat buldu. Laber Kimya, başlangıçtan bugüne kozmetik konusunda arge çalışmaları ve yenilik eksenli kozmetik ürünler üreten bir firmadır. Kendi markalarımız olan İva Natura, Zi Natural ve Creamol markaları ile bir çok inovatif ürün geliştirirken, bugüne kadar dörtyüz üzerinde markaya private label (fason) olarak özenle geliştirdiğimiz dörtbin üzerinde formülle üretim yapma şansı bulduk. Bugünde halen bu süreçlerimiz devam ediyor.

İçeriği tarafımdan oluşturulan “kozmetik üretimi ve girişimcilik” konulu eğitim programı ile, 2006 yılından itibaren yüzlerce kozmetik sektörü adayı ile üniversiteler ve diğer platformlarda buluşma fırsatım oldu. Devam eden yıllardan bugüne, kimya, girişimcilik, kozmetik eksenli onlarca panel, kongre, tv ve radyo programın da bulunma şansım oldu. Ayrıca kozmetik konusunda ülkemizde kongreler serisi başlatıp, yıllarca ulusal ve sonrasında uluslararası gerçekleşmelerinde çalışmalar yaptım. Hali hazırda uluslararası olarak, “Kozmetik Üretici ve Araştırmacıları Derneği” çatısı altında kozmetik kongresinin faaliyetlerine katkı sağlamaktayım.

2013 yılında, sonradan akredite bir kozmetik test laboratuvarına dönüşecek olan  Türkçe ,ilk ve tek kozmetik veri tabanı olan Cosming.com çalışmasını başlattım. 2015 Yılında Cosming Laboratuvarı kurdum.  17025 TÜRKAK akreditasyonu olan Cosming Laboratuvar kozmetik sektörüne, veri üretmek yanı sıra, ihtiyaç duyulan bir çok analizi kendi bünyesinde gerçekleştirmektir.

Cosming Laboratuvar ayrıca ülkemize Türkçe bir çok kaynak kazandırmıştır. Kozmetik Ürünlerin Analizi, Kozmetik Mikrobiyoloji, Kozmetik Ürünlerde Güvenlilik Değerlendirmesi adlı çeviri kitapları yayın olarak dilimize kazandırmıştır. Kozmetik Üreticisinin El Kitabını ve yazarlarından da olduğum Kozmetik Sektör Tarihi adlı kitabı kendi yayını olarak sektöre ülkemiz araştırmacılarına sunmuştur. Cosmilife adlı süreli yayın ile de bir süre sektörün nabzını tutmuştur.

2015 Yılında Kurduğum Laber Organik Kozmetik A.Ş. ile birlikte organik tarım faaliyetlerine ve bitki özü elde etme süreçlerine başladım. Türkiye’de yetişen bitkiler ile geliştirdiğimiz organik ve vegan sertifikalı İva Natura markalı ürünlerimiz ile ihracata başladık. Anadolu bitkilerinin farkındalığını ortaya çıkarmak adına, “İva Natura Kozmetik Kısa Film” yarısmasını 2017 yılında hayata geçirerek kozmetik sektörünün güzelliğini sanatın estetiği ile buluşturma fırsatı yakaladım. Hali hazırda geleneksel hale gelen kısa film yarışmasında ülkemiz bitkilerini ve güzelliği anlatan filmler değerli jurinin huzurunda yarışıyorlar. Bu yıl dördüncüsü gerçekleşecek yarışma alanında ki tek etkinliktir.

Uzun süredir kimya sektöründe çalışan bir kimyager olmama rağmeni, kendimi daha çok bir girişimci olarak tnımlıyorum. Ve tabi inovasyona inanan bir girişimci olduğumu düşünüyorum. Belki de bundan kaynaklı yüksek lisansımı 2015 yılında başladığım  “Girişimcilik ve İnovasyon Yönetimi” alanında yaptım.

Hali hazırda ülkemizde en kapsamlı organik ve doğal kozmetik üretimi yapan firmalardan olan Laber Kimya’nın genel müdürü olarak görev yapıyorum. İzmir Torbalı da Laber Kimya’ın, bitki bahçeleri ve şiir duvarları gölgesinde çalışırken, kurucu başkanı olduğum Kozmetik Üretici ve Araştırmacıları Derneği yönetim kurulu başkanlığını yapmaktayım.

Kitap okumayı ve müzik dinlemeyi çok seviyorum. Öykü okumak en büyük keyiflerimden. Amatör olarak uzun süre öykü yazmayı da denedim. Ciddi bir amotörlük ile bağlama çalmaya çalışıyorum. Bu konuda çok yetenekli olmasamda etnik müzikleri sevmemde çok payı var. Doğa ve öteki kültürleri tanıma isteğim çocukluktan beri hiç değişmedi. Bunun sonuçlarından biri olan masallara olan ilgim,”Masal Fabrika’da” projemizi hayata geçirmemize olanak sağladı. Hepsinin toplamı da sanırım “etnokozmetik” fikrinin doğmasına katkı sağladı. Bu sene açılışını yapacağımız “Kozmetik Tarihi Müzesi” ve “Etno Kozmetik Araştırmalar Vakfı” ile bu çalışmalarımızı derinleştirmeye devam ediyoruz.

Evli ve üç güzel erkek çocuk sahibiyim. Aynı zamanda meslektaşım ve iş arkadaşım olan eşim ve üç güzel oğlum ile hayaller kurarak İzmir de yaşamıma devam ediyorum.

Levent KAHRIMAN - ING

7 A beautiful parent with children 5. I was born in Kars in 1979 as a child.

My early childhood was intertwined with nature in a mountain village of Kars. Since the day we moved in 92, I have been living in Izmir, which I love very much, no matter how much I leave from time to time.

My journey as a chemist, which I chose very willingly in 1996 and started when I entered the Department of Chemistry of the Faculty of Arts and Sciences of Balıkesir University, continued by working in the cosmetics and detergent industry until 2007. In 2007, my idea of starting my own business, which has always been my dream, came to life by establishing Laber Kimya. Laber Kimya is a company that produces cosmetic products based on R&D studies and innovation in cosmetics from the beginning to the present. While developing many innovative products with our own brands Iva Natura, Zi Natural and Creamol, we have had the chance to produce more than four thousand formulas that we have carefully developed as private label for more than four hundred brands so far. Today, these processes are still ongoing.

Since 2006, I have had the opportunity to meet with hundreds of cosmetics industry candidates at universities and other platforms with the training program on "cosmetics production and entrepreneurship", the content of which was created by me. Over the years, I have had the chance to participate in dozens of panels, congresses, TV and radio programs on chemistry, entrepreneurship and cosmetics. In addition, I started a series of congresses in our country on cosmetics and worked on national and then international realizations for years. Currently, I am contributing to the activities of the cosmetics congress internationally under the umbrella of the "Cosmetics Manufacturers and Researchers Association".

In 2013, I started the Cosming.com study, the first and only cosmetic database in Turkish, which would later turn into an accredited cosmetic testing laboratory. In 2015, I established Cosming Laboratory. Cosming Laboratory, which has 17025 TÜRKAK accreditation, is to produce data for the cosmetics industry, as well as to carry out many analyzes needed within its own structure.

Cosming Laboratory has also brought many resources in Turkish to our country. He has published translation books such as Analysis of Cosmetic Products, Cosmetic Microbiology, Safety Assessment in Cosmetic Products. He presented the Cosmetics Manufacturer's Handbook and the book titled Cosmetics Industry History, of which I am one of the authors, to the researchers of our country as his own publication. He also kept his finger on the pulse of the sector for a while with the periodical Cosmilife.

In 2015, I founded Laber Organic Cosmetics Inc. and started organic farming activities and plant extract extraction processes. We started exporting with our organic and vegan certified Iva Natura branded products, which we developed with plants grown in Turkey. In order to reveal the awareness of Anatolian plants, I had the opportunity to bring together the beauty of the cosmetics industry with the aesthetics of art by launching the "Iva Natura Cosmetics Short Film" competition in 2017. In the short film competition, which has already become a tradition, films about the plants and beauty of our country compete in the presence of the valuable jury. It is the only event in the field of competition that will take place for the fourth time this year.

Although I have been a chemist working in the chemical industry for a long time, I consider myself more of an entrepreneur. And of course, I think I'm an entrepreneur who believes in innovation. Perhaps because of this, I did my master's degree in the field of "Entrepreneurship and Innovation Management", which I started in 2015.

Currently, I am working as the general manager of Laber Kimya, one of the most comprehensive organic and natural cosmetics production companies in our country. While I am working in the shadow of the herb gardens and poetry walls of Laber Kimya in Izmir Torbalı, I am the chairman of the board of directors of the Cosmetics Manufacturers and Researchers Association, of which I am the founding president.

I love reading books and listening to music. Reading stories is one of my greatest pleasures. I also tried to write stories as an amateur for a long time. I'm trying to play bağlama with a serious amotivation. Although I am not very talented in this regard, it has a lot to do with my love of ethnic music. My desire to get to know nature and other cultures has never changed since childhood. My interest in fairy tales, which is one of the results of this, allowed us to realize our "Fairy Tale in the Factory" project. I think the sum of all of them contributed to the birth of the idea of "ethnocosmetics". We continue to deepen these studies with the "Museum of Cosmetic History" and the "Ethno Cosmetic Research Foundation", which we will open this year.

I am married and have three beautiful sons. At the same time, I continue my life in Izmir with my wife, who is also my colleague and colleague, and my three beautiful sons.

bottom of page